Windsurf

9 yaşından beri sörf yapıyorum ve 2015'den beri eğitimini veriyorum. Sörf, hayatımdaki en önemli şeylerden biri... Burada size sörf hakkında bildiklerimi ve nasıl başlayabileceğinizi anlatacağım.

Ben nasıl başladım?

Benim şansıma, babam sporcu bir insandı. Kayak, windsurf gibi sporlarla onun sayesinde uğraşmaya başladım. 2008'de ilk sörf dersimi Gökçeada'da aldım. Daha sonra Balıkesir, Altınoluk'ta Dumanlıkız Sörf Kulübü'nde sörfümü ilerlettim ve 2010'dan beri orada sörf yapıyorum. 2015'den beri de Dumanlıkız Sörf Kulübü'nde eğitim veriyorum.

Sörf yaptığım için çok mutluyum ve gerçekten mükemmel bir spor. Çocuğunuz varsa kesinlikle erkenden başlatmalısınız :)

Başlamak için yaş önemli mi?


Erken yaşta başlamanın belki avantajı olabilir ama sörfe başlamanın yaşı kesinlikle yok. 45 yaşında sörfe başlayıp, şu anda 65 yaşında çok ileri seviye sörf yapan tanıdıklarım var. Yani sörfe başlamak istiyorsanız, kesinlikle yaş konusundan dolayı çekinmeyin. Mesela bana ileri seviye sörf öğreten insan 60 yaşında mükemmel sörf yapıyordu ve 40 yaşında başlamıştı.

Yani sörfe başlamak için ihtiyacınız olan tek şey istekli ve azimli olmanız :)

Nasıl başlayabilirsiniz?

Windsurf yapmayı, bir yaz tatilinde, herhangi bir sörf kulübünde öğrenmelisiniz. Tatile gittiğinizde internetten sörf kulüplerini araştırın. Gittiğiniz yerde sörf yapabileceğiniz bir yer olma olasılığı çok yüksek. Eğer yazları yolunuz Altınoluk tarafına düşüyorsa, bana da ulaşabilirsiniz.

İstanbul'da yaşıyorsanız ve İstanbul'da öğrenmek istiyorsanız, Caddebostan'da imkanlar var ama İstanbul sörf için çok zor bir yer. Ben 1 sezon İstanbul'da sörf yapmıştım.

Windsurf biraz zahmetli bir spordur. Kayak gibi 1 günde öğrenilebilen bir spor değil... Düzgün ilerletmeniz için her sezon en az 10 gün sörf yapmanız gerekiyor. Ayrıca çok sabırlı olmalısınız.

Dumanlıkız Sörf Kulübü Hakkında


Daha önce 2015'den beri sörf öğrettiğimi söylemiştim. Bu işe iki arkadaş başladık. Sörfü çok seviyorduk ve insanlara öğretmek istedik. Kendimizce büyük bir yatırım yaptık ve bir sürü ekipman satın aldık. Başlangıç ekimpanları, orta seviye ekipmanlar vs. Her yaz Dumanlıkız Sörf Kulübü dediğimiz yerde eğitim veriyoruz ve 30'dan fazla kişiye sörf öğrettik. Balıkesir, Altınoluk'dayız.

Sörf nasıl yapılır?


Bir şeyi yapmak ile öğretmek arasında gerçekten çok fark var. Yaparken farkında olmadığınız birçok şeyi öğretirken anlıyorsunuz. Sörf öğretmek bizi gerçekten çok geliştirdi. Kritik bulduğumuz ve insanların en çok hata yaptıkları yerleri baz alarak bir sörf kitabı yazmak istiyoruz. En kısa sürede kitabı hazır edip buraya paylaşacağım.