Windsurf

Rüzgar sörfü hayatımın en önemli sporu... Denizin ortasında, tamamen rüzgar gücüyle ilerleyen bir malzemeye tutunup, özgür bir şekilde, 60-70 km/s hızla kaymak inanılmaz ve vazgeçilmez bir his... 60 yıllık geçmişi olan bu spor birçok insan için bir spordan öte, bir aşk, bir tutku olmuştur. Bundan dolayı kendinizi ödüllendirip, hayatınızda bu spora yer açmanızı dilerim.

Ben nasıl başladım?

Benim şansıma, babam sporcu bir insandı. Kayak, windsurf gibi sporlarla onun sayesinde uğraşmaya başladım. 2008'de ilk sörf dersimi Gökçeada'da aldım. Daha sonra Balıkesir, Altınoluk'ta Dumanlıkız Sörf Kulübü'nde sörfümü ilerlettim ve 2015'de eğitmenlik yapmaya başladım. 2015-2018 arasında Dumanlıkız Sörf Kulübü'nde eğitmenlik yaptım. 2019 yazından beri de Alaçatı Surf Paradise Club (ASPC) de eğitmenlik yapıyorum.

Nasıl başlayabilirsiniz?

Ülkemizde sörf, belki de düşünüdüğünüzün aksine, çok ilerlemiş durumdadır. Ege kıyısında, bol rüzgar alan, sörf yapmaya uygun yüzlerce sörf okulu var. Özellikle Alaçatı, profesyonel eğitmenleri ve çok sayıda başarılı sprocusuyla, rüzgar sörfü için bir dünya markası olmuştur. Gerek uygun coğrafi konumu, denizinin dalgasız olması ve rüzgarıyla Alaçatı; ülkemizde sörfün bilinmesi ve yaygınlaşması konusunda tartışılmaz öneme sahiptir. Pek çok insan sadece sörf öğrenmek için dünyanın farklı yerlerinden Alaçatı'ya gelmektedir. Yani kendinize güzel bir yaz tatili planı yapıp, çok üst düzey bir şekilde bu sporu ülkemizde rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Öğrenmek ne kadar vakit alır?


Başlangıç seviyesinde tüm konulara hakim olmak bir eğitmen eşliğinde 10-15 saatinizi alacaktır. Bu 10-15 saat eğitimden sonra malzemenizi ve bedeninizi doğru şekilde kullanmayı öğrenerek, sörfün doyasıya tadını çıkarabileceksiniz. Unutmayın ki ilk aşamada sörf ekipmanlarımız daha dengeli, kullanması kolay ve yavaştır. Dolayısıyla bu 10-15 saat içinde başlangıç seviyesi ekipmanı rahatlıkla kullanmayı öğrenmiş olacağınızı unutmayın. Sörfünüzü daha da ilerlettikçe ekipmanlarınızı birer sürat makinesine dönüştüreceksiniz.

Fakat şunu unutmayın ki, sörf öğrenmek hiç bitmeyen bir serüvendir. Tüm eğitmenler ve yarışçılar bile, hala tekniklerinin üzerinde çalışırlar. Her zaman daha iyisinin olabileceğini düşünmek, neredeyse her sörfe çıktığınızda yeni bir şey öğrenmek, bu sporun en güzel yanlarından biri...

Dumanlıkız Sörf Kulübü Hakkında


Daha önce 2015'den beri sörf öğrettiğimi söylemiştim. Sörf tutkumuzu insanlara öğretme işine iki arkadaş başladık. Gerekli malzemeleri toplayıp dumanlıkız sörf kulübünü büyüttük ve eğitmenliğe başladık. Bir çok insana sörf öğrettik ve onların bu sporu öğrendiğinde mutlu olduklarını görmek bizim için çok büyük bir motivasyon kaynağı oldu. Ben daha sonra Alaçatı'da eğitmenliğime devam etmeye başlamış olsam da Dumanlıkız Sörf Kulübü hep açık ve sizleri bekliyor.. Balıkesir, Altınoluk'dayız..