Web Hakkında

Bu sayfada basitçe web sitelerinin nasıl çalıştığından bahsedeceğim .

Herhangi bir web sitesi nasıl çalışıyor?


İlk öncelikle bir web sitesi kurmak için 2 önemli şeye ihtiyacınız var.

1- HOSTING:

Hosting dediğimiz olay internete bağlı bir bilgisayardır. Bu bilgisayarın içinde, web sitenize ait dosyalar saklanır ve istendiğinde bu dosyalar interneti olan herkese iletilebilir. Yani siz sinaatalay.com a girdiğinizde, benim hostingime yüklediğim dosyaları indiriyorsunuz, tarayıcınız da bu dosyaları anlayıp, size bu görüntüyü sunuyor.

2- DOMAIN:

İnternetteki her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Bilgisayarlar arası bağlantı IP adresi üzerinden yapılır. Yani benim hostingime bağlanmak için; bu hostingin ip adresini, adres çubuğuna girmeniz gerekiyor. Fakat bu numaraları akılda tutmak ve kullanmak zor olacağından insanlar domain denilen olayı geliştirmişler. Domain (Alan Adı) IP adresinin bir görüntüsüdür. Yani siz tarayıcınızın adres çubuğuna IP numaralarını yazmak yerine IP numaralarının kodlandığı domainleri yazarak istediğiniz siteye ulaşıyorsunuz. Benim sitemin domaini sinaatalay.com dur.

Hosting ve domain e sahipseniz, site kurmak için gerekli olan her şeye sahipsiniz demektir.

HTML ve CSS nedir?

Peki bu yukarıda gördüğünüz 5 dil (HTML, CSS, JavaScript, SQL, PHP) ne işe yarıyor?

Web sitesi dediğimiz şey aslında bir sürü dosyanın, tarayıcı tarafından bize yansıtılmış hali... Tarayıcının adres çubuğuna sinaatalay.com yazıldığında, tarayıcı o sitenin hostingine gidip bazı dosyalar indiriyor. Bu indirilen dosyaları da bize gösteriyor. Fakat tarayıcı göstereceği şeyin rengini, fontunu, yazı büyüklüğünü, nereye koyacağını gibi bilgileri nereden biliyor? HTML ve CSS sayesinde...

HTML: Uzun yazılışıyla, Hypertext Markup Language, sayfa içindeki metin ve resimlerin nasıl yerleşeceklerini belirleyen ve kod parçalarından oluşan bir sistemdir. Tarayıcı direkt olarak HTML'den anladığı size gösterir. Peki CSS ne oluyor?

CSS: Bir web sayfasının estetik açıdan güzel olması için yüzlerce renk, font, öğe konumu vb. özellik kullanmamız gerekir. Fakat bunların hepsini tek tek HTML sayfası içinde belirtmek çok zor olabilir. Neyse ki CSS (Cascading Style Sheets) bu sorunu çözer ve HTML'in metin biçimlendirme yeteneklerini bir adım daha öteye götürür. Genelde her sitenin başlıkları ve yazıları aynı font ve renktedirler. Bu font ve renkleri her sayfada ayrı ayrı tekrar belirtmek yerine CSS yardımıyla bir sefer tanımlayıp, bütün web sayfamızda kullanabiliriz.

Yani HTML ve CSS görüntüsel olarak gerekli tüm ayarlamayı yaparlar. Bir web sitenin görüntüsü sadece HTML ve CSS belirler. HTML ve CSS biliyorsanız kendinize statik (ne demek istediğimi birazdan anlayacaksınız) bir web site yapabilirsiniz.

JavaScript nedir?


HTML ve CSS ile görüntüyü oluşturduk. Fakat her şey görüntüden ibaret olursa web sitemizin resimden farkı kalmaz. Web sitemiz dinamik ve daha eğlenceli olmalı.

JavaScript'in işlevi HTML sayfalarına fonksiyon kazandırmaktır. Mesela bir yazı kutusuna bir sayı girmek ve siteden bir işlev yapmasını beklemek, HTML ve CSS ile imkansızdır. HTML ve CSS sadece tarayıcıya görüntüyü anlatırlar, başka bir işlem yapamazlar. Fakat JavaScript ile bu sayıyı alıp, o sayıya birtakım işlemler yapıp, kullanıcıya tekrardan iletebilirsiniz. Kısacası JavaScript sayfanızı dinamik yapar.

JavaScript C diline çok benzerdir. C dilini biliyorsanız, C de yazdığınız her şeyi JavaScript ile web sitenizde yazabilirsiniz. Mesela ben Faydalı Programlar başlığı altındaki tüm programları JavaScript ile yazdım. Girip inceleyebilirsiniz

PHP ve SQL nedir?


HTML, CSS ve JavaScript ile çok güzel çalışan bir site oluşturabiliriz. Fakat bu üçü ile yapmak istediğimiz her şeyi yine başaramıyoruz. Mesela sitene üyelik sistemi açmak istiyorsun. İnsanlar üye olup kullanıcı adı, profil fotoğrafları, doğum tarihleri, mail adresleri, şifreleri gibi bilgiler girecek. Bu bilgiler senin hostinginde saklanmalılar. Fakat HTML, CSS ve JavaScript ile bu bilgileri alıp hostingimizde saklayamayız.

Bu tarz bilgilerin saklandığı yerlere database deniyor. SQL (Structured Query Language) ise databaselerdeki bilgileri depolama, değiştirme, geri alma gibi işlemleri yapmak için kullandığımız dildir. Sadece web siteleri için değildir. SQL tüm bilgisayar için çok önemli bir dildir. Tüm databaseler SQL ile çalışır diyebiliriz.

PHP ise bir programlama dilidir. Web siteleri için kullanılır ve çok popülerdir. Webin %80 i PHP ile çalışır. JavaScript ten farklı olarak, PHP tarayıcı tarafından çalıştırılmaz. Normalde JavaScript i tarayıcı çalıştırır, PHP ise sunucu (hosting) tarafından çalıştırılır. Dinamik bir web sitesi yaratmak için şarttır.

PHP ve SQL in beraber yaptıkları bir işe şöyle örnek verebiliriz. Sitemin ana sayfasına isminizi yazdığınızda, sitem size yazdığınız isimle hitap etmeye başlanıyor. Nasıl oluyor bu? Sizin yazdığınız isim PHP ve SQL dilleriyle beraber benim databaseime yazılıyorlar. Sunucu da, PHP sayesinde, HTML dosyamda benim istediğim yerlere sizin isminizi yazıyor, daha sonra tarayıcıya yolluyor. Siz sitenin HTML dosyasına bakarsanız isminizin yazdığını görürsünüz. Aslında ben hiçbir HTML dosyama sizin isminizi yazmıyorum. PHP, sizin isminizi HTML dosyasına yazdırıyor ve isminizin yazılı olduğu HTML dosyasını tarayıcınıza yolluyor.

Bana yazabilirsin!


Size genel olarak tüm web aleminin nasıl çalıştığını özetlemeye çalıştım. Eğer site yaratmak ilginizi çektiyse ve yardım istiyorsanız, bana istediğiniz zaman yazabilirsiniz.

Bana yazmak için Ana Sayfaya gidin ve en aşağıya inin.